Commons:Kategóriák

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Categories and the translation is 46% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Categories and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:C • COM:CAT

A kategória a MediaWiki szoftver egyik jellegzetessége: egy külön oldal, ahova az egymással kapcsolatban álló lapokat és médiafájlokat gyűjti össze. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy egy kategóriába egy adott téma dolgai kerülnek. A kategória neve általában elég ahhoz, hogy a téma a név alapján nyilvánvaló legyen, de egy kis extra szöveg hasznos lehet a precíz definiáláshoz. A Commonsban a kategóriastruktúra a fájlok szervezésének és megtalálásának elsődleges módja. Kulcsfontosságú, hogy minden fájlt meg lehessen találni a kategóriastruktúra böngészésével. Éppen ezért minden fájlt el kell helyezni közvetlenül egy kategóriába. Egy kategóriának egy vagy több általánosabb kategóriában kell lennie, egy hierarchikus struktúrát létrehozva.

Gyors útmutató

1. Hogyan találj megfelelő kategóriákat:

  • Keress kategóriákat a keresővel (lásd: #Kategorizációs ötletek)
  • vagy nézd meg, hogy vannak kategorizálva a hasonló fájlok (bár lehet, hogy egyesek sehogy)
  • vagy indulj el a fő tartalmi kategóriából (Category:Topics)
  • Ezekből a kategóriákból kiindulva nézd meg a szülő- vagy alkategóriáikat a megfelelő kategória megtalálásához. Kerüld a túl általános kategóriák használatát.

2. Add hozzá a kategóriákat a fájlhoz:

A Wikimédia Commons kategóriastruktúrája

Elvek

Shortcut

Az fő elvek a következők:

Hierarchikus elv

A kategóriák felépítése ideális esetben multi-hierarchikus, egyetlen gyökérrel: Category:CommonsRoot. Minden más kategóriának legalább egy másik kategóriába kell tartoznia, és a kategóriastruktúrában nem lehet kör (azaz egy kategória ne tartalmazza saját magát, se közvetlenül, se közvetve).

Modularitási elv

Egy lapot (fájlt, kategóriát) a laphoz illeszkedő legspecifikusabb kategóriá(k)ban kell tenni (nem közvetlenül a szülőkategóriáiba). Egy kategóriának lehet több szülőkategóriája is. Egy kategória kombinálhat két (vagy több) különböző szempontot, ezeket a kategóriákat „összetett” vagy „metszetkategóriáknak” nevezzük. Például a Category:Churches és a Category:Russia gyökérkategóriák közös alkategóriája a Category:Churches in Russia.

Simplicity principle

This principle suggests not to combine too many different criteria.

Selectivity principle

We should not classify items which are related to different subjects in the same category. There should be one category per topic; multi-subject categories should be avoided. The category name should be unambiguous and not homonymous.

Universality principle

Identical items should have identical names for all countries and at all levels of categorization. Categorization structure should be as systematical and unified as possible, local dialects and terminology should be supressed in favour of universality if possible. Analogic categorization branches should have analogic structure.

Types of reflected relations

The category structure should reflect a hierarchy of concepts, from the most generic one down to the very specific. The structure uses and combines more types of relation, e. g.

  • Hyponymy: a sort/kind/type of… (typically in biological taxonomy)
  • Meronymy: a part of…, a member of… (typically for geographical division, building/room, device/component etc.)
  • Attributes:
    • Qualitative and general attributes (color, shape, size, ability or disability, nationality, technique, quality, awards…)
    • Location: where, in…, from… (place/event, place/building, place/exhibit, place/people, country/language, source/work, factory or country/product etc.)
    • Timing: when (time/event, time/depicted situation, time of birth, inception or construction, time of death, demolition or termination etc.)
  • Agentive and influence relations: (creator/work, device/product, company/product, discipline or profession/their subjects and terms, parent/children, subordination, owner/property, initiator/follower, subject/other subjects dedicated to it or named after it, subject/its duplicate, imitation, depiction or symbol etc etc.)
  • Modification: original/modified or modified/original (avoid cyclic structure) – renamed, rebuilt, repurposed or transformed subjects.

Legmagasabb szintű kategóriák

A CommonsRoot-ba az alábbi alkategóriák tartoznak:

  • Category:Topics - Ez a kategória a TÉMA alapján rendszerezett médiafájlok globálisan közös kategóriája. Minden egyes médiafájlnak ebbe a kategóriába is kell tartoznia, hogy mások téma alapján rájuk találhassanak.
  • Category:Copyright statuses - Ez a kategória a LICENC alapján rendszerezett médiafájlok globálisan közös kategóriája. Minden egyes médiafájlnak ebbe a kategóriába is kell tartoznia, a megfelelő Licencsablon megjelölésével.
  • Category:Image sources - Ez a kategória FORRÁS alapján rendszerezett médiafájlok globálisan közös kategóriája (könyvek, gyűjtemények, weblapok, stb.)
  • Category:Media types - Ez a kategória a MÉDIATÍPUSOK alapján rendszerezett médiafájlok globálisan közös kategóriája. Ezt a fajta kategorizálást a legtöbb fájlnál kihagyják, mivel a Commons fájlainak nagy része kép.
  • Category:Commons - Ez a kategória a Commons globálisan közös kategóriája, itt laknak a Commons karbantartó feladatainak lapjai, a Commons: és Help: névterek lapjai, a médiafájlok kivételével. A Commons más nyelvekre lefordított lapjait nyelv szerint kell külön kategóriába tenni a „Category:Commons-ISO-NYELV-KÓD” alapján. A Category:Commons-en felépítését az összes többi nyelv kövesse.
A Category:Commons maintenance content alkategóriában a globálisan közös médiafájlok laknak, ezeket nem kell lefordítani. Az összes médiafájlt a lenti négy kategória egyikébe kell tenni, és csak a kijavítandó médiafájlok legyenek a Category:Commons maintenance content kategóriában.
  • Category:User - Ez a kategória tartalmazza egyes Commons szerkesztők lapjait, például az általuk beszélt nyelvek alapján. Szintén itt található a Category:User galleries, ahol a szerkesztők saját válogatású, tehát nem tematikus galériáit lehet megtalálni.

Hogyan használjuk a kategóriákat

A feltöltött médiafájlokat mindig a témának megfelelő kategóriába vagy galériába kell helyezni, hogy azokat a többi felhasználók könnyen megtalálhassák és felhasználhassák.

Ritkán kell új kategóriát létrehozni (vannak kivételek, például új szöveg feltöltése és lásd az Emberek szakaszt alább). Mielőtt mégis újat készítenél, ismerkedj meg a kategóriák felépítésével, valamint a Commons szokásaival és irányelveivel. Nézd meg, hogy nincs-e már egy kategóriaséma vagy egy Commons-projekt a te témádról, és ha van, akkor kövesd az ott leírt szokásokat.

Kategórianevek

A kategórianeveknek általában angolul kell lenniük (lásd: Commons:Nyelvi irányelv). Azonban vannak kivételek, például egyes tulajdonnevek, taxonok, és olyan nevek, amiknél a nem angol név a leggyakoribb az angol nyelvben (vagy nincs bizonyíték angol változat használatára). A latin betűs nevek az eredeti formájukban használandók, ékezetekkel, mellékjelekkel, származtatott betűkkel; a nem latin betűs ábécéket az angol által használt latin ábécével kell átírni. Az alapvető angol karakterek (ISO/IEC 646) preferáltak a nemzeti változatokkal és a kiterjesztett karakterkészletekkel szemben (például 'egyenes' aposztrófok a ‘kerekek’ helyett), ahol ez észszerű.

Az alkategóriákat név szerint csoportosító kategóriák nevében általában a „by name” (’név szerint’) kifejezésnek kell szerepelnie, nem a „by alphabet”-nek (’ábécé szerint’), pl. Category:Ships by name.

A kategórianevek fordítása egyenlőre a szoftver korlátai miatt nem lehetséges, de a MediaWiki átírásával talán egyszer megoldható lesz (lásd phab:T31928: Fordított címek megjelenítése a felhasználó nyelve alapján a kategóriákban is). Többnyelvű kategóriák jelenlegi felépítése csak káoszhoz vezetne.

A MediaWiki kategóriafunkciójának általános leírásához lásd a súgólapot a kategóriákról.

Lapok kategorizálása

Egy lap (kép, galéria, kategória) úgy adható hozzá egy kategóriához, hogy a lap aljára az alábbi szöveget beszúrod:

[[Category:Kategória neve]]

Ha például az üstökösök pályáiról töltesz fel egy diagramot, akkor leírólap aljára beszúrt alábbi sorokkal tudnád a megfelelő kategóriákba felvenni:

[[Category:Astronomical diagrams]]
[[Category:Comets]]

Ennek hatására a diagram meg fog jelenni az Astronomical diagrams és a Comets kategóriában.

For information on how to find good categories for your uploads and galleries, read the section Find an appropriate category below.

Új kategória kialakítása

Egy új kategória létrehozásához:

  1. Először alaposan nézz utána, hogy nem létezik már egy kategória, ami megfelelne a feladatnak.
  2. Keresd meg azokat a képeket (vagy galériákat vagy egyéb lapokat), amiket az új kategóriába szeretnél felvenni. Szerkeszd a lapot, és a lap aljára írd be az új kategória nevét: [[Category:Cím]]. Mentsd el a lapot. Az új kategória pirossal megjelenik a lap alján.
  3. Kattints a piros hivatkozásra, és máris az új kategória üres lapját szerkeszted, mint bármilyen más lapot.

Egy kategórialapnak fontossági sorrendben az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

  • Kategóriahivatkozások egy vagy több felsőbb kategóriába rendeléshez. A lap aljára szúrj be [[Category:Releváns kategória]] formájú sorokat.
  • Egy rövid leírása annak, hogy mi legyen a kategóriában, ha a cím magában nem elég egyértelmű. A különböző nyelvű leírásokat sablonnal lehet megjelölni: a magyart {{hu|...}}, az angolt {{en|...}} stb. (lásd a Commons:Language templates lapot); vagy pedig a {{Multilingual description}} sablonnal, ha csak a felhasználó nyelvén akarod megjeleníteni a leírást (ha van olyan).
  • Interwiki vagy nyelvközi hivatkozások a más nyelvű Wikipédiák azonos témájú lapjaira vagy kategóriáira, oldalhivatkozások hozzáadásával a megfelelő Wikidata-laphoz. A kategórialap létrehozása után kattints a bal oldali oldalsáv alján lévő „In Wikipedia” szakaszban a „Add links” hivatkozásra.

See also #How to categorize: guidance by topic for guidance on specific classes of category, e.g. categories about #People.

Sorting categories

If a category should be sorted according to a different string than the category title, there are two ways:

Defining a sortkey (sort string) for all parent categories:

{{DEFAULTSORT:sortkey}}
[[Category:Parent category A]]
[[Category:Parent category B]]
This will sort the category into all parent categories under the specified sortkey. For instance, the title of a category about a person would not be the right sort string. For such categories, insert just before the categories a line with the correct sort string like:
{{DEFAULTSORT:Lastname, Firstname}}

Defining a sortkey only for one of the parent categories:

[[Category:Parent category A|sortkey]]
[[Category:Parent category B]]
This will also overrides any maybe defined DEFAULTSORT for ‘Parent category A’.

The default sort order on Commons is:

! " # $ % & ' ( ) * + , - . / 0 9 : ; < = > ? @ A a Z z [ \ ] ^ _ ` { | } ~ É é 📚

See also: Meta:Help:Sorting#Sort modes for more information.

Kategória átnevezése vagy átmozgatása

Lásd Commons:Kategóriák átnevezése.

A jobb kategorizálásról

A lapokat (beleértve a kategórialapokat) azok témája, nem pedig tartalma szerint kell kategorizálni, mivel a tartalom általában nem állandó jellegű egy kategórialapon; például találhatsz ideiglenesen nem oda való tartalmat egy kategórialapon.

Például a tegyük fel, hogy a Category:Spheres csak kristálygömbökről készült képeket tartalmaz. A Category:Glass kategóriát ne adjuk ehhez a kategóriához, mert egy gömb sok minden más anyagból is készülhet. Általában az üvegből készült tárgyak már amúgy is szerepelnek a Category:Glass kategóriában (vagy egyik alkategóriájában). Ha tehát a Category:Spheres kategóriát annyira elözönlötték a kristálygömbök, akkor érdemes lenne egy új kategóriát létrehozni, például Category:Glass spheres vagy Category:Crystal balls. Ezeket már fel lehet venni a Category:Spheres és a Category:Glass kategóriákba is.

Általában a fájloknak csak abban az kategóriában kellene lenniük, a legrészletesebben. A Category:Paris fájlai ne legyenek a Category:France-ban is - lásd túlkategorizálás. Ha nem találsz megfelelő kategóriát, akkor létrehozhatsz egyet, de előtte olvasd el, hogy hogyan használjuk a kategóriákat.

Ez nem azt jelenti, hogy egy kép csak egyetlen egy kategóriába tartozhat, hanem hogy a képek ne legyenek felesleges, redundáns kategóriákban. Egy jéghegyről helikopterrel kimentett jegesmedve képe lehet a Category:Ursus maritimus, Category:Icebergs és Category:Rescue helicopters kategóriákban, de a Category:Ursidae, Category:Sea ice vagy a Category:Aircraft kategóriákban nem.

Kategorizációs ötletek

A feltöltésed számára választott kategóriák (vagy galériák) az alábbi kérdések lehető legtöbbjére adjanak választ:

A fenti kérdések megválaszolásával könnyebb megállapítani a képpel kapcsolatos kategóriákat. Egyes képek esetében az összes kérdésnek megfelelő kategóriát is érdemes kitölteni, másoknál egy-két kategória bőven elég. A fentieken túl még lehetnek a képpel kapcsolatos más kategóriák is:

Ez a második kategóriacsoport is fontos és hasznos, de a fő kategorizálást mindig el kell végezni.

A Wikimédia Commons kategorizációja részletesebb és mélyebb a Wikipédia-projektekénél. Azokhoz viszonyítva a Commonsnak több kategóriája van konkrét dolgokról – helyekről, emberekről, szervezetekről, eseményekről, kifejezésekről stb. A Wikipédia szinte minden szócikkéhez tartozhat Commons-kategória. Azonban még ha több kép is létezik egy egyszerű emberről vagy véletlen eseményről, érdemes őket csoportosítani őket egy speciális kategóriába, és a kategóriát kategorizálni ahelyett, hogy az összes hasonló képet egyenként bekategorizálnád ugyanazokba a szülőkategóriákba.

Megfelelő kategória kikeresése

A feltöltött fájljaid számára megfelelő kategória kikereséséhez egy általános kategóriából kiindulva tudsz lejjebb navigálni a pontosabb meghatározás felé. A navigáláshoz vagy rá tudsz kattintani egy alkategória nevére, vagy az alkategória neve melletti ▶ jellel tudod az alkategória fastruktúráját kibontani. A fenti Főbb kategóriák szakasz jó kiindulópont, a Hogyan kategorizálj: útmutató témánként pedig néhány témát alaposabban tárgyal.

Túlkategorizálás

Ne helyezz valamit egy kategóriába és a szülőkategóriájába is. Például az Eiffel-torony fekete-fehér képe a Black and white photographs of the Eiffel Tower kategóriába való. Nem szabad ebbe és a Paris kategóriába is tenni egyszerre.

Túlkategorizálásról akkor beszélünk, ha egy képet, kategóriát vagy egyéb lapot a kategóriafa egy adott ágának több szintjén is elhelyezel. A fő irányelv az, hogy egy képet mindig a lehető legpontosabb kategóriába tegyél, de a kategória felettiekbe már ne. A szabály alóli kivételek lentebb szerepelnek.

Például: Tegyük fel, hogy egy sárga kört ábrázoló képet kell bekategorizálni. Ennek a képnek a Category:Yellow circlesben a helye. Ha a Category:Circlesben is szerepel, az már túlkategorizálás, hiszen minden sárga kör egy kör. Ezért a Category:Circles felesleges. A Template:Uw-overcat használható más szerkesztők figyelmeztetésére.

Ez az elv a legtöbb kép esetében igaz: ahogy a mellékelt illusztráció alatt is látható, a Category:Black and white photographs of the Eiffel Tower alá tartozó képeknek nem kell a Category:France alatt is szerepeliük; a Category:Albert Einstein alatti képeket nem kell felvenni a Category:Physicists from Germany kategóriába, és így tovább.

Miért baj a túlkategorizálás

Gyakran felmerülő kérdés, hogy ha egyszer minél több kategóriában szerepel egy kép, akkor annál könnyebb megtalálni. Egy másik példával élve, minden férfit ábrázoló képet a Category:Men alá is be kell tenni, mert ha egy férfiről keresel képet, akkor ott biztosan megtalálod. Ennek az eredménye az lenne, hogy ez a legfelső kategória teljesen betelne, és több száz, esetleg több ezer képet is át kellene nézni, mielőtt megtalálod a kívánt fotót. Valószínűleg meg sem találnád azt, amit keresel, továbbá akik csak egy általános férfiképet keresnek, azok eltévednek filmsztárok, tudósok és politikusok képei között.

Alacsonyabb szinteken a túlkategorizálás már nem ennyire látványosan nagy baj, mivel kevesebb képről van szó – bár itt is még több százról beszélhetünk. De egy probléma továbbra is fennáll – menjünk vissza például Einsteinhez. Tudom, hogy ő fizikus volt, ezért ott fogom keresni. Több száz, fizikusról készült kép közül találok egyet, amin Einstein van, de csak egyet, és nekem az sem túl jó. Mivel ott csak egyetlen egy kép volt róla, úgy gondolom, hogy ennyi kép van róla összesen, ezért nem nézem meg se a Category:Physicists from Germany-t, ahonnan eljuthatok a Category:Albert Einsteinbe, ahol viszont sokkal több képet találok róla. A túlkategorizálás tehát két szempontból is baj: a felső kategóriát feleslegesen túlnépesíti, és a felhasználók nem fognak pontosabb kategória után nézni, ha már találtak egy olyat, amiben volt az érdeklődésüknek megfelelő kép.

A túlkategorizálás fő oka a kategóriák rossz kategorizálása

Bármennyire is fura, az alul-kategorizáltság a túlkategorizálás oka is lehet. Ilyen akkor történik, amikor egy kategóriát nem soroltak be rendesen, ezért a felhasználók túlkategorizálnak egy képet azért, hogy a megfelelő kategóriákba is bekerüljön. Például a Category:Eivør Pálsdóttir csak a Category:People by name alá volt betéve. Ha én róla tudom, hogy kicsoda, és feltöltök egy képet, akkor a képet felveszem még a Category:Female vocalists from the Faroe Islands alá is. A helyes eljárás az lenne, hogy a kép csak a Category:Eivør Pálsdóttirbe kerülne, és az válna a Category:Female vocalists from the Faroe Islands alkategóriájává. Ezen a ponton azonban a már mindkét kategóriában szereplő képek túlkategorizálttá válnak, és kézzel el kell távolítani őket a szülőkategóriából.

A related problem is erroneous categorization. Notting Hill is a district within the borough of Kensington and Chelsea in London. When it was created, Category:Notting Hill was placed directly in Category:London instead of in the Category:Royal Borough of Kensington and Chelsea subcategory, where it should have been placed. A user categorizing an image of Notting Hill might then be tempted to place it both in Category:Notting Hill and in Category:Royal Borough of Kensington and Chelsea. Instead, each image should be placed only in the most specific categories, and those categories should in turn be placed in their most specific categories.

When you encounter improperly categorized categories, please place them in the appropriate parent categories if you are able to do so. That will not only help avoid over-categorization, but it will also make it easier to move through the category tree.

Exception for images with more categorized subjects

A file that depicts only one relevant subject should not be over-categorized. Where a file depicts additional relevant subjects, and the additional subjects do not have their own subcategories, consideration can be given to temporarily categorizing the image in both the subcategory and the parent category.

For example, this situation might arise in the case of a photograph of three politicians, one of whom is Angela Merkel (who has her own Commons category), with two other politicians who do not yet have their own categories. While the image would undoubtedly be categorized in Category:Angela Merkel or one of its subcategories, it would typically be considered to be over-categorization to also include it in Category:Politicians of Germany. Users would, however, be unlikely to search for the two other politicians in the Merkel category. Ideally, we would create specific subcategories for the two other politicians (where warranted), or find other relevant subcategories (e.g. Category:Politicians of Bavaria or Category:Members of the FDP, etc.), that would enable us to avoid over-categorization. In some circumstances, however, we may need to temporarily categorize the image in Category:Politicians of Germany where other appropriate subcategories do not yet exist.

Countries may be categorized as part of multiple overlapping categories. For example, Category:India is in Category:Countries of South Asia as well as Category:Countries of Asia.

Also user categories are exempted of over-categorization as those are not visible to most viewers, and project users include them for many different purposes like sorting, stats, filling values for userboxes, etc.

Hogyan kategorizálj: útmutató témánként

Bizonyos témákhoz speciális útmutató van arra, hogy lehet az adott kategóriába tartozó tartalmat rendezni. Ezek az útmutatók a témád kategóriasémájában vagy Commons-projektjében találhatók. Ebben a szakaszban is van némi kategorizálási információ, és néha a kategória lapjának tetején is. Például az embereket ábrázoló képekre vonatkozó iránymutatás van a Category:People tetején, és van az Emberek szakaszban is alább.

Structures

Content depicting Structures, e.g. Buildings and Tunnels, can be classified like this:

Structure Category. First check if there is already a Category for this specific structure.

  • If yes: put it in there.
  • If no: If you have more than two pictures: create a new Category, named after the structure. For example Category:Rheinbrücke Emmerich. Use the common name, not necessarily the English one.

Then you categorize the category (NOT each single picture!) under the following possibilities:

Afterwards, categorize the image by the way the structure is depicted, such as:

Also consider the part and the context visible:

Emberek

Az embereket ábrázoló tartalomnak az őket leíró kategóriákban kell lennie, például a Category:Economists from the United Statesben. A felfedezést a Category:People-ben kezdheted.

Please see Commons:Suggested category scheme for people for details on how to name and organize these categories.

Landscapes, outdoor views

Content depicting a given subject from a common vantage point are grouped in Views of Subject from Viewpoint categories such as Views of Cathedral of Seville from the Giralda. Such categories should be subcategories of both the subject's category (Cathedral of Seville in this example) and the viewpoint's category (Giralda in this example).

In this example, the Views of Cathedral of Seville from the Giralda category is not placed directly in the subject and viewpoint categories, but in Views of the Cathedral of Seville and Views from Giralda. Such intermediate categories are often necessary to create structure and avoid over-categorization, particularly for views of a city from a vantage point located within the city. For example, Views of Rome from the Pincio needs the intermediate category Views of Rome to avoid placing it directly in Rome, which would constitute over-categorization.

Texts

Texts, such as scans of books, should normally have a category for each version of the scan and each edition of the text. Thus a book published in three separate editions would have a parent category for the book, three subcategories for each text, and further subcategories for the text as a jpeg, a DjVu, etc., assuming each version had actually been uploaded. (Categories would not be created for editions not held on Commons.) This is particularly important for files in formats other than DjVu and PDF, where the category is the only practical means of keeping the scans together; see eg. Category:The Chronicles of England, Scotland and Ireland, Holinshed, 1587 which contains 2857 jpeg images of page scans.

GLAMs

For categorization issues related to mass content donations from GLAMs (Galleries, Libraries, Archives & Museums), please see Commons:Guide to batch uploading#Categories.

Categorization workflow

Currently, a bot checks if newly uploaded files are categorized in topical categories and attempts to categorize files that are not. Before 17 June 2015, CategorizationBot was responsible for this job. As of June 2019, SteinsplitterBot occasionally checks for uncategorized files. The workflow is the following:

  1. User uploads a new file and adds categories (or not).
  2. A bot checks if the file is categorized.
  3. Users categorize files further (e.g. category diffusion below)

Other, if manual, categorization workflows are possible :

  • Category filling: Use appropriate keywords in the search engine to find the files that should be in a given category, and put them there.
  • Category diffusing: Go to Category:Categories requiring diffusion, select a crowded category, create appropriate subcategories if needed, and move the files to the subcategories. Gadgets like Cat-a-lot and HotCat can help.

Categories marked with "HIDDENCAT"

Many non-topical categories are marked with the magic word __HIDDENCAT__ or {{Hiddencat}} on the category page. The advantage of using the template is that there will be an additional Infobox for the user stating that:

"This category is not shown on its member pages unless the appropriate user preference is set." 

An example of using __HIDDENCAT__ is Category:PD NASA. An example of using the template is Category:Wildtunis/100WikiCommonsDays.

While categories are generally visible on every page, categories marked with __HIDDENCAT__ or {{Hiddencat}} are only visible:

  • on the edit screen: at the end of the screen, below the edit box
  • on category pages:
    • on subcategories to the hidden category: in the normal location, but on a separate line with a smaller typeface and the label "Hidden categories."
    • on parent categories: in the same way as other categories
  • on file description pages and gallery pages: for logged-in users who have selected to "Show hidden categories" in their appearance preferences. This is activated for all newly registered users.

This feature is generally used for template-based categories, such as license tag based categories. For example, placing {{PD-old-100}} on a file description page adds the file to Category:Author died more than 100 years ago public domain images, which is marked with __HIDDENCAT__.

For more details, see the help section on hidden categories for Mediawiki (the software that Commons uses).

Templates for categories

Some templates are designed for use on category pages - see Category:Category namespace templates. If the category is linked to a Wikidata entry, then you can use:

which displays a summary of the topic's information that is available on Wikidata, and also auto-adds birth/death/name/monument ID categories.

Some of the more commonly used ones are Category:Category header templates such as:

Tools

  • Gadgets enabled through the user preferences
    • Cat-a-lot: A tool that helps with moving multiple files between categories or adding categories to search results. [documentation / talk] 
    • HotCatd Easily add / remove / change a category on a page, with name suggestions. [documentation / example / talk] 
    • Gallery Details: Adds a link in the toolbox to display galleries and categories (and Newimages and Search result pages) with extensive details from file description pages and links to easily mark an image without source, etc. If Pretty log is activated, it also works on Log pages. [documentation / talk] 
    • Place categories above content, but below image on file description pages.  Modifies the placement of categories on the user interface.
    • Add a link to category pages to search for the category name with the option "-incategory". This excludes files already in the category (doesn't work if the category was added by a template). [talk] 

Lásd még